Stankar's website

Návod na rozsvícená světla


20.8.2011

Nejprve si otevřeme obrázek auta, na kterém chceme rozsvítit světla (mohou to být jak přední, tak zadní světla, neony nebo blinkry).

Dále musíme označit světlomety nebo blinkry, nejlépe nástrojem Pero (Pen Tool), a vytvoříme výběr s volbou prolnutí 0,3 (make selection > feather radius). Pak musíme nastavit barvu, velikost a vlastnosti štětce.

Nastavení vlastností štětce musí být stejné jako na obrázku výše, tzn. Režim: Zesvětlit barvy (Mode: Color Dodge), Krytí: 25% (Opacity: 25%), Tok: 100% (Flow: 100%). Štětec by měl být co nejjemnější, tzn. Tvrdost: 0% (Hardness: 0%) a velikost štětce volíme podle velikosti zdroje světla (čočka, neon, LED) jako je vidět na obrázku výše, v mém případě je to 51px.

Barvu štětce volíme podle druhu světla (barvy jsou uvedeny v šestnáctkové soustavě pro RGB):

  • pro blinkry: #EB460B
  • pro přední světla: #3461DF
  • pro zadní světla: #EB0D0D

Nyní můžeme tahy štětce postupně rozsvítit světla, tahy musí být od zdroje světla ven (do strany), nikdy ne přes blinkr. Po pár tazích štětce už světla vypadají docela dobře, nyní ještě zbýva rozsvítit čočku. Zmenšíme si velikost štětce na velikost čočky a párkrát na ni klikneme, takže teď vypadá jako rozsvícená a svítí více, protože je to zdroj světla. Už jsme skoro u konce, zbývá ještě doladit odlesk rozsvíceného světla na nárazníku tak, jako je to u blinkru.

U tohoto bodu to ještě nemám plně vypilované, takže to není úplně dokonalé, používám tento postup. Vytvořím si novou vrstvu s rozsvíceným světlem (Ctrl+C, Ctrl+V), pak ji vertikálně otočím a pomocí Deformace (Distort) ji napasuji pod světlo.

Vrstvu nastavím na Zesvětlit (Lighten) a menší velikostí gumy ogumuji přebytečné části, pak větší velikostí gumy párkrát ogumuji. Změním krytí vrstvy na 50-60% (Opacity) a mám hotovo.

Takto by měla vypadat finální verze s rozsvícenými světly, není to dokonalé, ale všichni to budeme muset trénovat a pilovat k dokonalosti, ale vypadají daleko lépe rozsvícená touto technikou než pomocí filtru Odlesk objektivu (Lens Flare).

Snad se Vám návod líbí a pomůže Vám ke zdokonalení.